Новини

Перше купання малюка

1.Коли час першої ванни у житті?

Ось ви і зустрілися! Такий бажаний малюк, нарешті, у Вас на руках. І так хочеться з перших же днів, огорнути його турботою, теплом і ласкою. Зробити максимум, щоб дитина правильно розвивалася та росла.

Найкраще для правильного розвитку з того, що можуть дати батьки малюку – раннє плавання. Але поки ще підбираєте інструктора, шукаєте відповідь на питання, як правильно купати дитину. Тож, поговоримо про перше купання у житті.

Більшість українських педіатрів не рекомендують занурювати малюка в воду допоки не загоїться пупкова ранка. Альтернатива – обтирати дитину м’яким вологим рушником, умивати та підмивати. Але європейські сімейні лікарі мають іншу думку і рекомендують не чекаючи загоєння пупкової ранки і купати новонародженого вже в перший день після виписки з пологового будинку, якщо немає протипоказів та особливих рекомендацій. Головне тут: перше купання має бути на наступний день після прививки БЦЖ.

2. Як часто варто купати новонародженого?

Відповідно до міжнародних гігієнічних стандартів, новонароджених і дітей перших місяців життя миють з засобами дитячої гігієни не частіше 1-2 разів на тиждень. А підмивають і вмивають коли це потрібно. Не варто купати дитину з милом частіше. І взагалі створювати стерильні умови життя. Бо миючі засоби не лише сушать шкіру, а й змивають природній ліпідний шар, який захищає шкіру немовляти. А ще, відповідно до «теорії гігієни», доведено зв’язок між стерильністю дитячого оточення і схильністю малюків до алергічних та інших захворювань.

3. Чиста вода, з травами чи з грудним молоком? Якою має бути вода для купання?

У воду для купання малюка можна додати відвар трави: череди або ромашки. Але ці рослини підсушують шкіру. Відвар можна заварити самостійно, а можна купити в аптеці уже готовий. Чи варто додавати ці трави у воду для купання Вашого малюка, краще запитати у педіатра. Не слухайте бабусь, які радять додавати у воду грудне молоко. Навіть, якщо його у Вас більше, ніж з’їдає дитина, не робіть цього! Бо молоко – сприятливе середовище для розвитку різних мікроорганізмів. Ви ж не хочете, щоб на шкірі вашої дитини оселилися колонії бактерій?! І ще важливий аспект – для здорового малюка не потрібно кип’ятити воду.

Купати дитину в пелюшці чи без неї – вирішувати Вам. Але існує думка, що в пелюшці малюку спокійніше, вона створює відчуття захищеності.

4. Гаряча чи прохолодна, якою має бути температура води?

Для перших купань найкращою вважають температуру 36-37 °С, але не вище. Європейські педіатри рекомендують знижувати її на 1 градус раз на 2-3 тижні і так до 30 °С. А ще після купання обливати дитину більш прохолодною водою, ніж була у ванні. Це і буде закалювання від народження. Головне, вода не повинна бути дуже гарячою або холодною, а в приміщенні, де купаєте малюка, не має бути парко й гаряче, достатньо, щоб температура повітря була 22 °С.

5. Домашня ванна чи окрема ванночка, у чому ж купати?

Тут думки педіатрів поділяються. Одні рекомендують купити дитячу ванночку, якою більше ніхто не користуватиметься, інші наполягають, що велика ванна – це і зручніше, і корисніше.

6. Розтягувати чи поспішати: скільки часу проводити ванну?

Переважно, дітей купають перед останнім вечірнім годуванням, щоб вони скоріше заснули. Але аксіом тут не існує. Навпаки – експериментуйте! Якщо після водних процедур дитина збуджується і починає «гуляти», то ліпше перенести їх на ранок чи обідній час. Єдине правило, якого варто дотримуватися, – купати малюка необхідно ДО, а не після їжі!

Скільки часу дитина знаходиться у воді, залежить від віку та настрою малюка. На першому місяці життя достатньо 7 хвилин, далі тривалість купання збільшують до 10-15, а з 6-ти місяців – навіть до півгодини. Але більшість часу у ванні повинні займати ігри та фізичні вправи.

«Міряти», як кажуть бабусі, малюка не потрібно. Колись такими вправами виявляли і лікували дисплазію кульшових суглобів і вроджені вивихи. Але зараз ортопеди оглядають малюка і при підозрах призначають УЗД.

А щоб продовжити релакс малюка після купання, загорніть його у м’якенький та теплий рушник. Його можна зігріти феном або праскою.

7. То як же купати?

У великій загальній ванні потрібно підтримувати голівку дитини. Одну руку кладуть під потилицю, іншу – під підборіддя. Або одну руку під спинку і дальню пахву, інша – вільна, може підтримувати попу. Вуха мають бути у воді.

Етапи купання:

1. Мамі краще зняти з рук усі прикраси та годинник і добре помити руки з милом;

2. роздягнути малюка і дати йому звикнути до температури в приміщенні – 1-2 хвилини;

3. провести короткий сеанс масажу та гімнастичну розминку – не довше, ніж 7хвилин;

4. якщо потрібно, підмити дитину під проточною водою;

5. обережно та повільно занурити малюка у воду в ванні, постійно з ним розмовляти та наспівувати, а ще – усміхатися;

6. поводити його по ванні від краю до краю, стимулюючи відштовхуватися ніжками від стінок, спочатку на спині;

7 . починати мити треба з шиї і закінчувати промежиною. Голову мити в останню чергу, оберігаючи очі від мильної піни;

8. після купання облити малюка більш прохолодною водою. Її треба приготувати завчасно. На цьому етапі може знадобитися допомога іншого дорослого;

9. загорнути дитя в рушник і промокнути насухо спочатку голову, потім тіло;

10. ватними кульками промокнути вушні раковини, але не слухові проходи;

11. одягніть, погодуйте і вкладіть спати.

Чи одягати шапочку після ванни лікарі сперечаються. Одностайної думки немає. Категорично забороняється сушити волосся немовлят феном. Це може налякати малюка та перетворити купання з релаксу на пекло для усіх!

8. ТОП-6 речей, які потрібно підготувати перед купанням:

термометр для води;

пелюшку для перших купань;

миючі дитячі засоби для гігієни;

свіжий підгузок;

м’який махровий рушник;

чистий одяг.

9. Як же ванна впливає на малят?

Рухи у воді, по-перше, зміцнюють здоров’я дитини. По-друге – стимулюють апетит і сон. Плавання – база не тільки фізичного, але й інтелектуального розвитку малюка. Під час активних рухів у воді розвивається його вестибулярний апарат, наприклад, просторове мислення. А ще вода заспокоює та розслабляє нервову систему. У теплій воді, зазвичай, навіть збуджена дитина прекрасно розслабляється і заспокоюється. Також перебування у вологому середовищі стимулює очищення дихальної системи. Під час плавання новонароджений і матуся контактують між собою емоційно і тактильно. А це корисно саме в перші місяці життя на психологічному рівні. Тому, важливо, щоб і батьки під час купання були у гарному настрої. Від цього залежатиме і настрій малюка, і чи отримає він від водних процедур задоволення та користь, полюбить їх чи ні!

1848
Навчається діток
3957
Проведено занять