Новини

Догляд за дитиною після пологів: поради та рекомендації

Поява маляти – дуже хвилюючий та відповідальний процес для майбутніх батьків. У перші місяці після народження світ здається маляті незатишним і ворожим, тому основною задачею матері та батька є правильний догляд за новонародженим, який вимагає певних знань та вмінь.
Обробка пупка
Догляд за новонародженою дитиною у перші дні після пологів обов‘язково включає обробку пупка. При правильній обробці пупкова ранка загоюється на 4-10 день після народження. Важливо створити умови для найшвидшого загоювання та запобігти інфікування ранки. Батьки повинні слідкувати, щоб пупкова ранка була сухою, а також, щоб її не дратував одяг та підгузки. Тому рекомендовано використовувати підгузки для новонароджених зі спеціальною виїмкою під пупкову ранку.
Обробляти пупок краще двічі на день – вранці після сну та ввечері. Для цього знадобляться чисті ватні тампони та перекис водню. Кілька крапель перекису капають та ранку. За допомогою ватного тампона видаляють жовті скоринки та просушують ранку. Про необхідність використання зеленки та додаткових препаратів слід проконсультуватися з педіатром, який порадить, як правильніше робити догляд за пупком у вашому випадку.
Як правильно тримати немовлят
Ортопеди вважають, що від носіння новонародженої дитини на руках залежить правильність вигину хребта та нормальний розвиток тазостегнових суглобів. У перший місяць життя дитини батьки настільки хвилюються, що бояться доторкнутися до малюка. Але достатньо ознайомитися з простими правилами, щоб спокійно брати дитину на руки, не завдаючи шкоди.
Голову малюка треба підтримувати у перші 3 місяці, щоб уникнути розтягування шийних м‘язів. Слід запам‘ятати декілька поз тримання та постійно їх чергувати, не допускаючи довгого перебування дитини в однаковому положенні:

  • «Стовпчик» - малюк повернутий до вас обличчям, а його підборіддя знаходиться на рівні вашого плеча. Одною рукою треба підтримувати голівку, а іншою притискати до себе. Цю позу використовують одразу після годування, коли може початися зригування у немовлят.
  • «Колиска» - одна рука, на яку кладуть малюка, зігнута у лікті, а інша підтримує все тіло новонародженого. Поза найкраще підходить для грудного вигодовування та заколисування дитини.
  • «Перед грудьми» - дитина повернута до вас спинкою. Одною рукою підтримують маля за животик, а іншою – за таз.

Догляд за немовлям з перших днів потребує дбайливого та обережного відношення. Завжди розмовляйте з дитиною, коли берете її на руки, щоб немовля не лякалося. Ніколи не кричіть у присутності дитини, тому що будь-який негатив може позначитись на психіці малюка у майбутньому.
Годування новонароджених
З перших днів годування новонароджених повинне включати материнське молоко, з яким дитина отримує всі необхідні організму вітаміни та мікроелементи. Харчування новонародженого малюка має відбуватися за вимогою. До 3-4 місяців можна не давати воду, за виключенням укріпної води, якщо дитина страждає від колік. Перший прикорм треба вводити після 6 місяців. 
Тривалість та частоту годування диктує сама дитина. Якщо трапилося так, що материнського молока недостатньо, малюка годують сумішшю. У такому разі мінімальний перерив повинен складати 2,5 години, потрібних для перетравлення вжитої їжі. Після годування потримайте дитину стовпчиком, щоб впевнитися, що немовля не зригуватиме. 
Батьки завжди хвилюються, думаючи, чому дитина зригує. Це трапляється у багатьох немовлят віком до півроку. При відсутності патологій здоровий малюк може зригувати молоко через перегодовування, при заковтуванні повітря під час годування у неправильній позі. Тому завжди беріть до уваги стан та відчуття малюка під час годування.
Купання новонародженого
Вивчаючи все про новонароджених, особливу увагу слід приділити купанню малюка. Не зайвим буде подивитися відео купання новонародженого, а також запам’ятати декілька важливих порад:

  • Температура води у ванні повинна складати 36 градусів.
  • Тривалість купання на початку – не більше 10 хвилин.
  • Дитину занурюють у воду по плечі, стежачи, щоб вода не потрапила до носа, вух, очей.

Для купання треба підготувати все для новонароджених: термометр для води, дитячий шампунь, м’яку мочалку чи рушник, ківшик для ополіскування, рушник для обличчя і великий рушник для тіла, дитяче масло для змащування після купання та засіб від попрілостей на шкірі за необхідністю.
Як правильно сповивати немовля
Догляд за новонародженим хлопчиком чи дівчинкою потребує правильного сповивання. Готуючи все для малюків, візьміть 2 сорочечки для зими або одну для літа, 1-2 пелюшки та одноразовий підгузок, а також повзунки. Можна обійтися і без сповивання, але воно допомагає зберегти спокій дитини під час сну та запобігти перехолодженню зимою.
Щоб створити комфортні умови малюкові, дуже важливо перевіряти температуру у новонароджених. Нормальна температура у немовлят коливається від 36.6 до 37.2. На температуру впливають фізіологічні стани новонароджених та індивідуальні фактори розвитку. Вимірюючи температуру декілька разів на день, батьки зможуть встановити середню нормальну температуру та підібрати найкращий режим для дитини, щоб вона не мерзла або не перегрівалася.
При вільному сповиванні дитину замотують у пелюшку, але вона може вільно ворушити ручками та ніжками. Немовля кладуть на пелюшку та прикривають його краями на рівні грудей, складаючи тканину у формі конверту. Температура у дитячій кімнаті повинна бути не менше 20-24 С. Щоб переконатися, що дитині не холодно, треба доторкнутися до потилиці – вона має залишатися теплою.
Догляд за новонародженим в перші дні й у надалі треба робити з любов’ю та з терпінням. Дбайливе відношення до малюка – основа його фізичного та психічного здоров’я. Достатньо запам’ятати прості правила, щоб уже через декілька днів догляд за новонародженим немовлям приносив тільки радість батькам та дитині. 
 

1843
Навчається діток
3957
Проведено занять