Новини

Правила та методи загартовування дітей

Згідно з дослідженнями медиків, здоров’я людини більш ніж на 50% залежить від способу життя. Люблячі батьки намагаються з ранніх літ забезпечувати дітей корисною їжею, стежити за наявністю фізичної активності та якісного сну у малечі. Однак, поняття «здорового способу життя» включає й загартовування.


Користь загартовування для дітей


Загартовування це доступний спосіб підвищити опірність організму до вірусів, зміцнити здоров’я та розвинути здатність тіла пристосуватися до температурних змін без стресу та негативних наслідків. Це не панацея від всіх хвороб, але загартовування організму дитини дозволить зменшити частоту захворювань, а зміцнений імунітет зможе швидше справитися із вірусами.


З чого та коли можна починати загартовування дітей?


Починати загартовування можна з перших днів життя малюка. Це не означає, що потрібно одразу купати дитину в холодній воді чи відкривати навстіж всі вікна у кімнаті. Навпаки, підходити до цього потрібно поступово та обережно. В суспільстві існує стереотип, що загартовування – це неприємна короткотривала процедура, котру потрібно «перетерпіти» задля здоров’я. Насправді – це система дій, стиль життя, котрий не передбачає примусу та різкого дискомфорту. Для початку – не закутуйте дитину 5-ма шарами одягу, цим лише порушите терморегуляцію організму та опірність до холоду. При кімнатній температурі від 23 градусів достатньо 1-2 шарів одягу. Відштовхуйтеся від власного відчуття – дитину одягайте трохи тепліше, ніж себе. Не створюйте «тепличних умов» для дитини, це – не рослина.


Правила загартовування для дітей


Здоровий спосіб життя передбачає наступні правила загартовування:

  1. Поступовість – починайте з малого, поступово збільшуючи силу подразника. Чим менша дитина – тим м’якшою має бути процедура.
  2. Систематичність – загартовувати дитину потрібно постійно, тому не переривайте процес, адже здійснивши паузу у процедурах, організм відвикне від навантаження і доведеться розпочинати заново з мінімальної дії холоду. Звичайно, низька температура у дитини, так само як і підвищена, чи інше захворювання, змусить вас зробити перерву, поки стан здоров'я малечі не нормалізується.
  3. Врахування індивідуальних особливостей здоров’я дитини – тому розпочинайте загартовування із попереднього візиту до лікаря.
  4. Емоційний стан малюка – важливо, щоб дитина отримувала позитивні емоції від процедури та не боялася наступного разу, тому слід здійснювати загартовування в ігровій формі, потурбуйтеся викликати її інтерес.


Методи загартовування дітей


Існує велика кількість методів загартовування дітей, які можна поділити на :

  • загартовування повітрям,
  • сонячні ванни,
  • водне загартовування.

Під першим йдеться про щоденні прогулянки на свіжому повітрі та регулярне провітрювання кімнати. Для новонародженої дитини влітку варто практикувати прогулянки 20-30 хвилин, поступово збільшуючи термін до 6 годин протягом дня. Зимою ж слід враховувати температурний режим: для діток до 3 місяців – не менше -10ºС,  від 6 місяців – -15ºС. Зимові прогулянки радимо починати з 5-6-хвилин в день.
Новонародженим дозволені сонячні ванни короткотривалої дії. Перші процедури варто здійснювати протягом 5 хвилин, але за умови помірної температури повітря та у затінку.
Загартовування водою включає різні водні процедури. Щоденне купання новонародженого може бути й першою практикою загартовування організму малюка. Потрібно знати, як правильно купати немовля, щоб принести користь та не нашкодити. На питання при якій температурі купати дитину педіатри одноголосно стверджують, що вода для немовлят повинна бути 36ºС. Після 5-хвилинної купелі облийте дитину холоднішою на 2 градуси водичкою.
Можна практикувати змалку й контрастне обтирання за допомогою двох вологих шматків тканини. Одна змочується у воді 38-40 ºС, а інша – у холоднішій на кілька градусів. Після поперемінного обтирання, що здійснюється від периферій до центру тіла, потрібно на сухо витерти дитину.
За цим принципом з 3-річного віку можна практикувати й контрастний душ – під час купання в теплій воді на кілька секунд стати під прохолодний струмінь.
Одним зі способів загартовування дітей від 6 місяців є обливання холодною водою ніжок малечі почергово з теплою. Для цього у дві посудини набирається тепла (37 ºС) та на кілька градусів холодніша вода. Після занурення ніжок в місткість з теплою водою міняємо на 15 секунд посудиною з холодною, і так декілька разів, після чого насухо витираємо дитину рушником.
Основні правила загартовування для школярів такі ж, як і для маленьких діток, з урахуванням того, що для старших можна збільшувати тривалість процедур та інтенсивніше зменшувати температури. Намагайтеся комбінувати декілька методів загартовування задля кращої ефективності та системності, та не бійтеся розпочати незалежно від пори року, хоч найкраще привчати організм до поступового холоду літом.
Тепер вам відомо які є правила загартовування та як закаляти дитину, щоб підвищити імунітет змалечку. Виявляється, цей процес не такий важкий, як ми його уявляємо, навпаки може бути приємним та проходити в цікавій для батьків і малюків формі. Позбудьтеся  «бррр…» стереотипів про загартовування, любіть своїх дітей та піклуйтеся про їхнє здоров’я.
 

1848
Навчається діток
3957
Проведено занять