Новини

Купання немовлят: правила та рекомендації

Перше купання малюка ― це зворушлива подія для молодих батьків. Звідусіль лунає багато порад, які часто суперечать одна одній, тому й розгубитися зовсім не складно. Часто застарілі “бабусині” поради в якій воді купати новонародженого не містять жодних медичних рекомендацій та лише ускладнюють життя батькам.
Пропонуємо разом розібратися у всіх питаннях та перетворити перше купання новонародженого на маленьке свято.

Як часто купати немовлят?

Якщо дитина здорова, купати у ванні її потрібно щодня. Виберіть зручний час, бажано ввечері та перетворіть водні процедури на традиційний щоденний ритуал. Так ви почнете формувати правильний режим дня, в майбутньому така звичка дуже знадобиться.
Ось кілька простих порад для молодих батьків коли купати немовля.

 1. Перше купання дитини можна розпочинати після того, як зникнуть виділення з пупкової ранкою і вона остаточно загоїться.  
 2. В чистій воді без мила купати малюка можна і потрібно щодня, це необхідна гігієнічна процедура. Мити немовля з милом або шампунем достатньо раз на тиждень, засоби слід підбирати ретельно.
 3. Плавання немовлят у ванній можна починати з двох тижнів. Щоб акватренування проходили правильно, радимо звернутися до кваліфікованого інструктора малючкового плавання.
 4. Загартовування можна починати після того, як малюку виповнився один місяць, та робити все поступово і неспішно.
 5. Заняття у воді повинні бути регулярними, лише тоді вони принесуть користь дитині.

Малюки швидко звикають до водних процедур та з нетерпінням їх чекають. Після купання дитину слід загорнути у великий рушник та погодувати. Після таких вечірніх процедур переважно всі немовлята дуже гарно засинають.

При якій температурі купати дитину?

Перш за все, необхідно придбати термометри: для повітря та для води. Можна перевіряти воду у ванночці для малюка на дотик вашим ліктем, але краще точно знати в яку воду ви занурюєте немовля. 
Рекомендована педіатрами температура води для купання дитини повинна становити 36-37°С, а в приміщенні в цей час оптимальним варіантом буде 20-25°С. Ванночка для немовляти готується безпосередньо перед купанням, адже вода остигає дуже швидко. 
З перших днів дитину можна купати у звичайній домашній ванні, тому купувати спеціальну ванночку немає потреби. Але не поспішайте загартовувати малюка відразу, на все свій час. Переохолодження новонародженого може мати погані наслідки, бо тіло малюка ще не здатне утримувати тепло. 
Якщо ви хочете проводити акватренування в домашній ванні та загартовувати малюка, повинні поступово знижувати температуру до 34°С, але лише після першого місяця життя малюка. Перехід робіть плавним, на 1°С в тиждень та не забувайте: самопочуття малюка ― найголовніший індикатор того, що ви все робите правильно. 

В чому купати новонародженого?

Почнемо з того, що вода для новонародженого не потребує особливого очищення: звичайна вода з-під крана цілком підходить для купання дитини з перших днів життя. Звичай мити дитину в кип'яченій воді залишився з тих часів, коли воду брали з річки. Безумовно, така вода потребувала додаткового очищення, а найкращим способом в ті далекі часи було кип’ятіння. Сьогодні немає потреби витрачати на це час та зусилля, водопровідна вода проходить фільтрацію та годиться для купання немовлят.
Можна почути поради про те, що маленьку дитину варто купати:

 • в марганцівці,
 • в ромашці,
 • в морській солі.

Все це додаткові засоби, які не є обов'язковими. Якщо купання новонародженого в травах або морській солі не зашкодить, то розчин марганцю потрібно розводити з дотриманням пропорцій. Педіатри не радять проводити експерименти з цим препаратом, адже чистої води для купання цілком достатньо, а висока концентрація марганцю у воді сушить шкіру та може викликати опіки. 
Для полегшення процесу купання новонародженого пристосування сьогодні існують найрізноманітніші. Можна вибрати ванночку, мити малюка на гірці, купувати багато різних іграшок та аксесуарів. Але це вже за бажанням батьків, насправді дитині потрібна:

 • звичайна чиста ванна, яка є у кожній квартирі,
 • проточна вода з-під крана,
 • час та увага батьків.

Тому не варто ускладнювати процес застарілими правилами. Якщо вам потрібна порада спеціаліста для впевненості у власних діях, запитайте в інструктора малючкового плавання: він точно знає, як купати новонародженого. 

Не відкладайте знайомство дитини з водою у великій ванні. Адже коли починати любити плавання, як не з перших днів існування, відразу після народження. Весь період внутрішньоутробного розвитку вода була рідною стихією, а користь раннього плавання вже відома та доведена спеціалістами.
Перетворіть звичайне купання на оздоровчу процедуру, ви швидко помітите позитивний вплив на фізичний та емоційний розвиток вашого малюка.

1848
Навчається діток
3957
Проведено занять